Často kladené otázky

Kolik nás na kurzu bude?

Maximální počet účastníků je omezen zejména kapacitou dílny a náročností kurzu. Na náročnějších kurzech se nás sejde maximálně šest, na většině středně náročných kurzů maximálně osm a na méně náročných kurzech se nás může vyjímečně sejít i deset.

Jací lidé nejčastěji navštěvují kurzy?

Na mých kurzech se setkávají dámy (obvykle dámy, ale vyjímečně i pánové ;)) s vášní pro korálky bez ohledu na věk a u jednoho stolu spolu často sedí dámy v produktivním věku, teenagerky i seniorky. Pokud váháte s návštěvou kurzu z obavy, že jste na něco takového "moc mladí" a nebo "moc staří", odhoďte ostych stranou a přijďte mezi nás.

Co se všechno naučíme

Na každém kurzu se učíme jednu konkrétní techniku a nebo postup při výrobě jednoho konkrétního typu výrobku (případně několik variant jedné techniky či jednoho výrobku), a to tu, která je uvedena v názvu a popisu kurzu.

Při přihlašování na kurz berte prosím na vědomí, že výroba šitých šperků z korálků je velmi časově náročná - a to zejména v případě, že se učíte novou techniku a nebo se jedná o vaši první zkušenost s korálky vůbec.
Mnozí začátečníci se mylně domnívají, že se na jednom kurzu šitého šperku naučí "všechno" - tedy všechny základní korálkovací techniky a všechny základní techniky šitého šperku a nebo že si z kurzu odnesou kompletní šperk v takové podobě, jaký je vyobrazen na fotografii ke kurzu. Na kurzu máme ale k dispozici pouze omezený čas, nemůžeme na něm tedy probrat "všechny" techniky a nebo vyrobit šperk, jehož výroba zabrala několikanásobně více hodin než je doba trvání kurzu.

Co si z kurzu odneseme domů?

Vše, co na kurzu vytvoříte, si můžete odnést domů.
V popisu každého kurzu je uvedeno, co obvykle na tomto kurzu zhruba stihneme vytvořit. Z většiny kurzů si odnesete několik "vzorků" vytvořených vyučovanou technikou, několik polotovarů k dotvoření (třeba obšívané kuličky, které si můžete sami zpracovat do šperků) a nebo jeden rozpracovaný výrobek, který si následně můžete dokončit doma. Pouze na některých kurzech stihneme skutečně vytvořit kompletní a nositelný šperk.
A samozřejmě záleží na rychlosti, zručnosti a pokročilosti každého účastníka. Hlavním cílem kurzu není výsledný výrobek, nýbrž zvládnutí vyučované techniky tak, abyste ji mohli sami dále využít ke svému tvoření.

Z čeho budeme na kurzu tvořit?

Na kurzech se můžete setkat s mnoha druhy materiálu - podle techniky, které se na daném kurzu věnujeme. Pracujeme například s českým rokajlem Preciosa Ornela, japonským rokajlem TOHO, Matsuno a Miyuki, s českými mačkanými a broušenými korálky různých tvarů (pohanka, kuličky ...), s dvoudírkovými korálky (Superduo, Rulla, Miyuki Tila) či s českým mačkaným rokajlem Matubo, nezřídka se setkáváme také s korálky z přírodních kamenů či s luxusním broušeným sklem Swarovski Crystals. A jako "výplň" do obšívaných kuliček a jiných typů korálkových korálků zase používáme plastové či dřevěné korálky.
Na samotné šití používáme nitě Nymo nebo Superlon
Na mnoha kurzech jsou také k dispozici základní bižuterní kovodíly, abyste si mohli svůj šperk hned na místě zkompletovat.

Materiál je na kurzech k dispozici buďto formou předem připravených "kitů" (balíčků, kde máte připraven všechen potřebný materiál) a nebo formou volného výběru.

Jak to funguje s materiálem k dokončení výrobku?

Samozřejmě počítám s tím, že i výrobek z kurzu si budete chtít dokončit a pokud se povede, tak jej i nosit. Proto na kurzu vždy dostanete dostatek materiálu alespoň pro nějaké základní dokončení svého výrobku ... třeba na vyrobení druhé náušnice do páru nebo na došití náramku. Nemusíte se tedy bát, že byste si z kurzu odnesli "nedodělek" bez možnosti dokončení.
Ovšem pokud se rozhodnete na základě výrobku kurzu tvořit nějaký větší projekt, musíte si již další materiál zakoupit nebo sehnat jinde.

Mohu si na kurzu vyrobit přesně takový výrobek, jaký je vyobrazen na fotce ke kurzu (nebo vystaven v prodejně)?

Ukázkové fotografie či vystavené výrobky jsou pouze ilustrační. Slouží k tomu, abyste si mohli udělat představu o náplni kurzu, abyste viděli vyučovanou techniku "v praxi", abyste z nich mohli čerpat inspiraci pro své další tvoření. Nikdy vám bohužel nemohu slíbit, že na kurzech bude k dispozici přesně ten materiál, ze kterého je vyroben ukázkový výrobek. Na fotkách navíc občas bývají vyobrazeny i větší, náročnější, nákladnější projekty, které bychom během jednoho kurzu nestihli vyrobit.

Mohu si na kurzu vyrobit šperk v barvách přesně dle mých představ?

Barvy korálků, ze kterých budete na kurzu tvořit, si můžete na začátku kurzu vybrat sami - a nabídka bývá obvykle velmi bohatá. Na většině kurzů si můžete vybrat některý z předem připravených balíčků materiálu, na některých kurzech si pak můžete přímo vybrat konkrétní barvy či typy korálků. Nikdy ale nemohu slíbit, že na kurzu objevíte materiál přesně ve svých oblíbených barvách
Já osobně se domnívám, že cílem kurzu je především zvládnutí dané techniky - vy si samozřejmě můžete zvolit barevnost, která se vám bude líbit a nebo bude ladit k vašemu šatníku, ale doporučuji volit barvy zejména podle toho, jak se vám s nimi bude pracovat. Pokud jste začátečník, učíte se zcela novou techniku a nebo máte potíže se zrakem, nepoužívejte korálky čiré (transparentní), kovově lesklé či příliš tmavé Práce s těmito korálky by vám mohla činit potíže. Vhodné jsou potom barvy světlé, neprůhledné či matné a pokud to technika umožňuje, volte raději větší velikosti.
Také prosím berte na vědomí, že na kurzu máme k dispozici jen omezený čas a čím rychleji si vyberete materiál k tvorbě, tím více času nám zůstane na samotné tvoření, tím více "fíglů" a "fint" si můžeme ukázat, tím více si stihneme vytvořit.

Mohu si na kurzu dokoupit materiál, ze kterého jsme tvořili?

Obecně vzato to možné je, nicméně nemohu Vám zaručit, že zrovna váš vybraný materiál bude na kurzu k dispozici v dostatečném množství. Berte také prosím na vědomí, že i když se kurzy často pořádají přímo v obchodech s korálky, většina materiálu se kterým budeme na kurzu pracovat pochází z mých soukromých zásob a existuje tedy jistá možnost, že daný materiál nebude mít pořádající obchod v nabídce. V takovém případě Vám ráda po skončení kurzu odprodám zbývající materiál ze svých zásob a nebo poskytnu kontakty na jiné obchody, které tento materiál v nabídce mají.

Mohou na kurz i děti?

Děti a mládež nad 12 let věku, s kladným vztahem k tvoření a ručním pracem, se mohou bez problémů účastnit všech kurzů, které odpovídají jejich pokročilosti a znalostem. Některé začátečnické kurzy pak s přehledem zvládají i děti kolem 10 let věku. Pro mladší děti nejsou tyto kurzy vhodné.

Dostaneme návod?

K vybraným kurzům dostanete na místě tištěné schéma a nebo si po skončení kurzu můžete vyžádat kompletní návod v elektronické podobě. Jen chci upozornit, že návody nejsou k dispozici ke všem kurzům, v každém případě tedy doporučuji vzít si s sebou na kurz tužku a papír, abyste si mohli sami dělat své vlastní poznámky či nákresy.

Jak to na kurzu probíhá?

Přijdete, pohodlně se usadíte, prohlédnete si ukázkové výrobky, případně připravený materiál. Poté, co přijdou a pohodlně se usadí všichni přihlášení účastníci, povíme si, co vlastně na kurzu budeme dělat a jaké korálky si z připraveného materiálu máte vybrat. Snažte se na kurz dorazit nejméně deset minut předem, abychom mohli v plánovaný čas skutečně začít s výběrem materiálu a základní instruktáží.

Právě vybírání korálků je v žertu označováno za "nejtěžší část kurzu" ;) Vyberte si takové korálky, které se Vám líbí - ale zároveň takové korálky, se kterými se vám bude dobře pracovat. Tedy pokud jste začátečníci a technika vyučovaná na kurzu to umožňuje, vyberte si spíše větší korálky ve světlých barvách, pokud možno takové, které se příliš nelesknou.

A jakmile budeme mít všichni vybraný materiál, pustíme se do práce. Budeme nejen šít, ale také si řekneme něco o technice, kterou používáme, o jejich dalším využití a o materiálu, se kterým pracujeme, ukážeme si různé tipy a finty, nápady a inspiraci. Na kurzu sice začínáme společně, ale v průběhu kurzu se snažím s každým účastníkem pracovat individuálně a přizpůsobit se jeho tempu, pokročilosti či preferencím tak, aby pro něj byl kurz co nejzábavnější a nejpřínosnější.

Nemusíte mít obavy ze "návratu do školních lavic". Na kurzech panuje pohodová, přátelská a uvolněná atmosféra a můžete se těšit nejen na spoustu nových znalostí, nápadů a inspirace, ale také na zábavu, popovídání a odpoledne strávené v milé společnosti.

Jakmile se přiblíží konec kurzu, zúčtujeme spolu, bude prostor na poslední dotazy či odsypání materiálu k dokončení. Čas konce je pouze orientační a není pevně stanoven - pokud budete chtít posedět o deset minut déle a došít si svůj výrobek až do konce a nebudou-li tomu bránit další okolnosti (jako třeba obsazenost dílny, otevírací doba prodejny, pořádání dalšího kurzu či má nutnost dopravit se někam dále), obvykle to není problém, naopak budete-li po kurzu vy sami spěchat za dalšími aktivitami, můžete odejít dříve. Vše, co jste si na kurzu vytvořili, si odnesete s sebou domů.

Máte-li ke kurzům jakékoliv další dotazy, neváhejte a kontaktujte mne.