Pokyny pro účastníky kurzů

Přihlašování a platba kurzovného

Jak se přihlásit na kurz?

Na každý kurz je nutno se předem přihlásit. Na stránce s aktuálním programem si rozklikněte vybraný kurz - dostanete se na stránku spolupracujícího obchodu, kde se kurz pořádá, tam naleznete všechny potřebné informace ke kurzu (popis, ukázkové fotky, informace o ceně a trvání) včetně instrukcí k přihlašování.

Pozor - každá přihláška je považována za závaznou. Pokud se na kurz přihlásíte a účast si rozmyslíte, kontaktuje pořadatele kurzu a z kurzu se odhlašte. Vaše místo pak budeme moci nabídnout jinému účastníkovi a nebo v případě nízké účasti kurz zrušíme.

Kolik stojí kurz?

Cena kurzu se odvíjí od délky trvání kurzu a od množství a ceny materiálu, který na kurzu spotřebujeme. Cena klasického kurzu (2-4 hodiny) se pohybuje od 350,- do 550,- korun, cena celodenního kurzu (6-8 hodin) se pohybuje od 600,- do 1000,-

Co všechno je zahrnuto v ceně kurzu

V ceně kurzu je zahrnut všechen potřebný materiál (více info v popisu kurzu), zapůjčení pomůcek, rady, tipy a asistence lektora. Vše co si na kurzu vytvoříte si můžete odnést domů.

Jak se platí kurzovné?

Kurzovné se na většině kurzů platí na místě v hotovosti.
Pozor - na některých kurzech se při přihlášení vybírá rezervační záloha. Výši, způsob platby zálohy a podmínky jejího vrácení si určuje spolupořadatel. Podmínky k platbě zálohy naleznete na webu spolupořádajícího obchůdku či organizace společně s dalšími informacemi o kurzu. Pokud se přihlásíte na kurz, na který se vybírá záloha a nebo který je nutné celý uhradit předem, proveďte platbu co nejdříve po vašem přihlášení. Přihlášky bez uhrazené zálohy mohou být zrušeny.

Je možné zakoupit dárkový poukaz na kurz?

Ne, dárkové poukazy na kurzy nelze vystavit.

Materiál

Z čeho na kurzu tvoříme?

Na kurzech tvoříme jen z těch nejkvalitnějších materiálů - například český rokajl Preciosa Ornela, japonský rokajl TOHO, Miyuki nebo Matsuno, české mačkané korálky Matubo (8/0 - 6/0, Superduo, Miniduo, Rulla, Nib-Bit atd.) či jiné druhy českých mačkaných a broušených korálků (kuličky, pohanka, ohňovky ...). Často pracujeme také s korálky z přírodních materiálů, bižuterními kameny, skleněnými komponenty Swarovski Crystals a nebo plastovými výplňovými korálky. Obvykle šijeme na nitích Nymo nebo Superlon a používáme korálkovací jehly Pony velikosti 10 nebo 12.
Přesnější seznam materiálu vždy naleznete v popisu kurzu.

Materiál ke tvoření si vybíráte na začátku kurzu. Na většině kurzů najdete materiál v podobě předem připravených balíčků (stavebnic, kitů), kde najdete všechen potřebný materiál k vytvoření jednoho výrobku (či sady výrobků) dle popisu kurzu. Vybírat můžete z mnoha barevných variant. Jeden balíček je v ceně kurzu, zbylé balíčky lze po kurzu dokoupit.
Pokud vyučovaná technika neumožňuje předem nachystat balíčky materiálu, bude materiál k dispozici formou volného výběru, kde si můžete z dostupného materiálu sami poskládat svou vlastní barevnou kombinaci.

Co si odneseme domů? Vyrobíme si na kurzu hotový šperk?

Vše, co si na kurzu vytvoříte, si můžete odnést domů. Na některých kurzech si vytvoříme hotový šperk, který stačí jen osadit patřičnými kovodíly a můžete jej hned nosit (třeba náušnice, ke kterým jen přidáte háčky a nebo náramek, ke kterému jen přidáte zapínání) a nebo polotovar k dalšímu zpracování (třeba obšívané kuličky, které je nutno dále zpracovat), na jiných kurzech si zase odnesete několik "vzorků" vyučované techniky, které si můžete ponechat jako "výukový materiál" a nebo doma dotvořit do hotového, nositelného šperku.
Informace o tom, co zhruba si z kurzu odnesete, naleznete v popisu kurzu - i zde ale počítejte s tím, že záleží i na tom, jak rychlí a jak šikovní budete.

Hlavním cílem kurzu ovšem není hotový šperk, ale získání nových zkušeností a zvládnutí vyučované techniky tak, abyste ji byli schopni použít ve svém vlastním tvoření.

Ráda bych si na kurzu vyrobila šperk v mých oblíbených barvách a nebo tak aby ladil k mému oblečení - je to možné?

Na kurzu je vždy k dispozici dostatek materiálu v široké barevné škále. Předem připravené balíčky jsou k dispozici ve spoustě atraktivních barevných kombinací, tak aby si mohl každý vybrat tu, která mu bude nejvíce lahodit. Pokud si na kurzu vybíráte materiál sami, máte k dispozici desítky barev korálků a můžete si sestavit barevnou kombinaci přesně dle vašeho gusta. Nikdy ale nemohu slíbit, že na kurzu budu materiál přesně v těch barvách, po kterých toužíte.

Obecně však doporučuju barvy spíše než podle oblíbenosti vybírat podle toho, aby se vám s nimi dobře pracovalo - a to zejména v případě, že s korálky teprve začínáte. Vhodné jsou převážně barvy barvy světlé, neprůhledné, opálové či jakékoliv matné, naopak raději se vyhnětě barvám tmavým, kovově lesklým, s duhovými odlesky či se stříbrným průtahem (tyto barvy jsou sice atraktivní, ale velice rychle se vám na nich unaví oči a bude se vám hůře orientovat ve struktuře stehu a snáze přehlédnete chybu). Pokud používáme více druhů korálků, je dobré vybrat si každý druh korálků v odlišné barvě, aby se vám při práci nepletly. Při vhodné volbě barev se vám bude na kurzu lépe pracovat a snáze si zapamatujete postup - a doma si pak jednoduše vytvoříte šperk přesně v barvách, které máte rádi a které se vám budou hodit k šatníku.

Mohu na kurzu tvořit z vlastního materiálu?

Ano, na kurzu je možné tvořit z vlastního materiálu. Pokud si ale donesete svůj materiál, musíme se na něj před kurzem podívat, zda je pro danou techniku či projekt vhodný. Pokud vám ho schválím, můžete jej klidně použít. Totéž se týká i návlekových materiálů - my na kurzech obvykle používáme nitě Nymo nebo Superlon, pokud ale raději pracujete s jiným druhem návlekového materiálu (vlasec, Fireline ...), můžete si jej donést s sebou.
Pozor! Použití vlastního materiálu nezakládá nárok na slevu z kurzovného či na náhradu použitého materiálu.

Je možné si vyrobit výrobek přesně dle ukázkové fotky nebo dle vzorku, který je na kurzu vystaven?

Fotografie výrobků a vzorky, které si můžete prohlédnout přímo na kurzu, jsou pouze ilustrační. Slouží k tomu, abyste si udělali představu o tom, jak se v praxi používá technika, kterou se na kurzu budeme učit a nebo jak bude vypadat výsledný výrobek, který si na kurzu vyrobíme. Bohužel nikdy nemohu zajistit, že bude na kurzu k dispozici ten samý materiál, jako byl použit po výrobu ukázkového výrobku. Navíc se na ukázkových fotkách i ve vzorcích mohou občas vyskytnout i složitější projekty, které jsou sice vytvořeny vyučovanou technikou, ale které bychom vzhledem k velké časové náročnosti nestihli na kurzu dokončit.

Co se stane, pokud výrobek na kurzu nestihnu dokončit?

Pokud z kurzu musíte odejít dříve a nebo z jiného důvodu nestihnete svůj výrobek dokončit, dostanete samozřejmě materiál na dokončení doma. Pokud byl materiál na kurzu předem nachystán, máte v balíčku vždy dostatek korálků k dokončení vašeho projektu. Pokud jste si materiál vybírali volně, společně odsypeme materiál na dokončení. A samozřemě - budete-li potřebovat s dokončením výrobku pomoci, jsem vám k dispozici na e-mailu (o vizitku si řekněte přímo na kurzu ;)).

Pro koho jsou kurzy vhodné?

Jak jsou kurzy náročné? Mohu se zúčastnit kurzu, i když jsem s korálky ještě nikdy nepracovala?

V mé nabídce si můžete vybrat z mnoha kurzů o různé náročnosti. Některé kurzy jsou vhodné i pro naprosté začátečníky, jiné jsou naopak určeny spíše pro pokročilé korálkářky, které již mají nějaké předchozí zkušenosti s technikami šitého šperku.

Na kurzech pro začátečníky se obvykle věnujeme jednodušším technikám, na kterých si v klidu a beze spěchu ukážeme nejen základní princip dané techniky, ale také například to, jak si svou práci správně držet v ruce abychom dosáhli optimálního utažení, ukážeme si jak se korálky skládaji do řad a jak správně přejít o řadu výš a také si budeme povídat o korálcích a o šicích technikách obecně - jaké existují typy a velikosti korálků, jak se jednotlivé druhy korálků liší kvalitou, jaké používáme jehly a nitě, naučíme se párat, opravovat chyby ve stehu, navazovat nitě a zapošívat.

Na kurzech pro pokročilé se předpokládá, že účastníci již tyto znalosti a zkušenosti již mají - nemusíme se tedy znovu zabývat vysvětlovnám základů a můžeme se věnovat složitějším a časově náročnějším projektům. Pokud se ale na takový kurz vydá úplný začátečník, je možné že mu bude znalost těchto "základů" chybět, že pro něj bude tempo kurzu příliš rychlé a náplň kurzu příliš složitá či zcela nesrozumitelná a že z kurzu odejde nespokojen.

Proto před přihlášením důkladně zvažte, zda vybraný kurz skutečně odpovídá vašim znalostem a zkušenostem. Pokud si nejste s výběrem kurzu jisti, můžete vyzkoušet následující test a nebo mi raději rovnou napište - ve zprávě uveďte o jaký kurz máte zájem a jaké jsou vaše předchozí zkušenosti s korálkováním a společně zjistíme, zda je pro vás vybraný kurz vhodný - a pokud ne, ráda doporučím vhodné zdroje pro samostudium (články, návody), kde si můžete nastudovat potřebné znalosti a nebo vyzkoušet základní techniky - a nebo společně vybereme z aktuální nabídky vhodnější kurz - zkrátka nalezneme řešení, se kterým budeme všichni spokojeni.

Jsou kurzy vhodné pro děti?

Kurzy jsou primárně určeny pro dospělé a mládež nad 12 let. Pro mladší děti nejsou tyto kurzy vhodné.

Jak to na kurzu probíhá?

Na kurz přijdete, pohodlně se usadíte, prohlédnete si ukázkové výrobky a pokud budete chtít, můžet začít přemýšlet nad volbou materiálu. Jakmile se sejdou všichni účastníci, uděláme si takovou malou úvodní instruktáž, řekneme si co se na kurzu bude dít, co budeme tvořit, vybereme si materiál a povíme si pár slov o něm, rozdáme si jehly a nitě a pomalu se pustíme do práce.

Během kurzu budeme samozřejmě nejen šít, povíme si také spoustu teoretických informací o materiálu a technice, se kterou pracujeme a ukážeme si různé tipy, finty a fígly, jak si usnadnit a ulehčit práci a dosáhnout profesionálních výsledků a určitě si s sebou odnesete také spoustu nápadů a inspirace pro vaše další tvoření. Na kurzu sice začínáme všichni společně, ale v průběhu kurzu se pak věnuji každému účastníkovi individuálně.

Nemusíte mít obavy ze "návratu do školních lavic". Na kurzech panuje pohodová, přátelská a uvolněná atmosféra a můžete se těšit nejen na spoustu nových znalostí, nápadů a inspirace, ale také na zábavu, popovídání a odpoledne strávené v milé společnosti.

Jakmile se přiblíží čas konce kurzu, zúčtujeme spolu, bude prostor na poslední dotazy, předání vizitek či odsypání materiálu k dokončení. Čas konce kurzu je jen orientační - pokud stihnete svůj výrobek dokončit dříve a nebo budete-li spěchat na vlak či za jinými aktivitami, klidně můžete z kurzu odejít dříve, nebo naopak, pokud budete chtět posedět na kurzu o deset minut déle a svůj výrobek si ušít do konce (a nebudou tomu bránit další okolnosti, jako je například otevírací doba prodejny, pořádání dalšího kurzu či moje další závazky), není problém.
Vše co na kurzu vytvoříte si samozřejmě můžete odnést s sebou domů.

P.S.: budu moc ráda, pokud mi po kurzu zašlete fotku hotového výrobku a nebo jej vezmete na příští kurz s sebou ;)

Kolik nás na kurzu bude?

Maximální počet účastníků na kurzu je 8 (ve výjimečných případech 9), pokud to ale téma a obtížnost kurzu vyžadují, může být maximální počet účastníků snížen na 6 - 7, aby byl zajištěn individuální přístup a dostatek prostoru na doplňující dotazy.

Jak dlouho bude kurz trvat?

Obvyklé trvání klasického kurzu se pohybuje mezi 2 - 4 hodinami, u celodenních kurzů počítejte s 6 - 8 hodinami. Konkrétnější informaci o trvání kurzu naleznete v jeho popisu.
Pozor - uvedené trvání kurzu je pouze orientační a může se mírně lišit, zejména v závislosti na počtu účastníků a jejich zdatnosti a šikovnosti. Bude-li nás na kurzu méně a nebo budeme-li všichni zkušení a šikovní, je možné že zvládneme obsah kurzu probrat rychleji. Pokud naopak bude kurz plně obsazen a sejde-li se na kurzu větší množství začátečníků, je možné že nám plánované téma bude trvat déle.

Kdy mám přijít na kurz?

Kurzy se obvykle konají o všedních dnech večer a nebo o víkendech dopoledne či odpoledne. Přesný čas začátku kurzu naleznete v jeho popisu. Na kurz přijďte alespoň s desetiminutovým předstihem, abyste se mohli pohodlně usadit, prohlédnout si ukázkové výrobky a nebo si začít vybírat materiál.
Pokud náhodou budete mít zpoždění, dejte nám prosím vědět. Pokud to bude jen pár minut, rádi na vás počkáme, pokud bude zpoždění větší, začneme spolu individuálně, ale berte prosím na vědomí, že váš pozdní příchod (nebo naopak brzký odchod) nezakládá nárok na slevu na kurzovném.

Co si vzít s sebou?

Na kurz si s sebou nemusíte brát žádné speciální pomůcky či materiál - vše na kurzu dostanete a nebo vám bude zapůjčeno. Máte-li ale své oblíbené nářadí (nůžky, kleště, jehly, podložku ...) můžete si je vzít s sebou.

Určitě si na kurz vezměte brýle, pokud jste zvyklí je v běžném životě používat.

V prodejnách, kde se obvykle konají korálkové kurzy, je zajištěno dostatečné osvětlení. Pokud jste ale zvyklí při práci používat přídavnou lampičku a nebo třeba lupu na stojánku, klidně si jej můžete vzít s sebou. Pokud se chystáte na pobytový kurz (třeba v rámci nějakého kreativního srazu), počítejte raději s tím, že osvětlení zřejmě nebude příliš kvalitní a určitě si s sebou vezměte lampičku a dostatek prodlužovacích kabelů.

Jelikož na většině kurzů nebývají k dispozici návody, je vhodné vzít si s sebou papír a tužku a dělat si během práce poznámky či nákresy. Na kurz je též možné vzít si fotoaparát a postup práce si fotit - jen vás požádám, abyste fotky zachycující postup práce používali jen pro svou osobní potřebu - nezveřejňujte je prosím online ani je jiným způsobem nešiřte.

Respektujte autorská práva

Projekty a postupy, které na kurzech vyučuji, jsou moje autorské a za každým z těchto projektů stojí desítky hodin práce, spousta probdělých nocí, polámaných jehel a rozpíchaných prstů.

Hotový výrobek vytvořený podle postupu vyučovaného na kurzu můžete prodat, ale stanovte si za něj prosím adekvátní cenu, která skutečně pokryje vynaložené náklady i důstojné ohodnocení vaší práce. Prodejem rukodělných výrobků "pod cenou" škodíte sami sobě a všem šikovným lidem ve vašem okolí.

Nepřeji si ale, abyste projekt či postup vyučovaný na kurzu (a nebo případně poskytnutý návod) bez mého výslovného a písemného souhlasu dále šířili v jakékoliv podobě, sdíleli s ostatními, zveřejňovali na webu, přepracovávali, vydávali za vlastní či sami vyučovali na kurzech.

Respektováním těchto podmínek mě podporujete v mé práci a umožňujete mi pro vás vytvářet další návody a další zajímavý program kurzů. Děkuji.

Máte-li ke kurzům jakékoliv další dotazy, neváhejte a kontaktujte mne.