Jak se starat o korálkové šperky

nahled_techniky

Korálkové šperky - a zejména ty šité - dokáží být křehké i neskutečně odolné zároveň. Vydrží i několik let intenzivního nošení, ovšem na druhou stranu mají své specifické vlastnosti a požadavky na péči. Pokud chcete, aby vám váš nový šperk dlouho vydržel, dodržujte prosím následující pokyny.

Šperkům obecně nesvědčí přímý styk s vodou, kosmetickými přípravky a chemikáliemi. Šperky vždy odkládejte při mytí, koupání čí návštěvou bazénu, nenoste je při práci ve vlhkém prostředí a nebo tam, kde musíte manipulovat s chemikáliemi či čistícími přípravky. Snažte se také omezit přímý styk šperků s kosmetickými přípravky, jako jsou krémy, parfémy či třeba lak na vlasy. Obecně platí, že šperk byste si měli nasazovat až poté, co použijete všechny kosmetické přípravky, které použít chcete.
Pokud potřebujete šperk vyčistit, použijte suchý měkký hadřík a nebo jemný kartáček či štětec. Žádnou vodu, žádné saponáty.
Kontakt šperku s vodou, chemikáliemi či s kosmetikou může způsobit korozi některých kovodílů, změnu barvy (vyblednutí) některých druhů korálků či rychlejší opotřebení návlekových materiálů.

Noste je ... ale ne nepřetržitě! Šité šperky toho na svou "křehkost" vydrží poměrně mnoho a můžete je bez obav nosit každý den. Nejsou ale vhodné pro nepřetržité nošení. Je vhodné je sundávat před spaním, při sportu či jiné fyzické aktivitě a - jak tady již padlo - před vstupem do vody či do vlhkého prostředí a při práci s chemikáliemi.

V suchu a temnu ... Šperky byste měli skladovat na suchém místě mimo dosah přímého slunečního světla. Vlhkost může způsobit oxidaci kovodílů, přímé sluneční světlo zase může způsobovat vyblednutí barev některých druhů korálků.
Vhodné je také skladovat šperky tak, aby se na ně pokud možno neprášilo a aby se do sebe nemohly navzájem "zacuchat". Máte-li šperků více, určitě zvažte pořízení vhodného stojanu, věšáku či prostorné šperkovnice.

Hlavně žádné násilí! Chraňte šperk před fyzickým poškozením, extrémním tahem nebo tlakem. Takže jak už zde padlo - nenoste šperky při sportu či při fyzicky náročnější práci a také si je vždy sundávejte před spaním. Při nošení si dejte pozor na popruhy od kabelek nebo batohů nebo uvolněné nitě u oděvů, které se rády zachytávají za kovodíly a mohou způsobit jejich deformaci. Zejména větši šité šperky zbytečně neohýbejte a neskládejte, můžete tím způsobit přetržení nitě a rozpadnutí šperku. Pokud musíte šperk někam přenášet či posílat, vždy jej pečlivě zabalte (obyčejný sáček nebo papírová obálka nestačí - nejvhodnější je zabalit šperk do dostatečně velké pevné krabičky, pečlivě vyložené bublinkovou fólií).

Uff, až jsme se z toho zapotili! Berte prosím na vědomí, že trvanlivost šperku může ovlivnit také složení vašeho potu. Příliš agresivní pot může způsobit například oxidaci kovodílů a nebo změnu barvy korálků ("ošoupání" povrchové úpravy). Pokud je to zrovna váš případ, doporučuji zejména v horkých letních dnech omezit nošení šperků a nebo si vybírat především šperky z odolnějších materiálů (nerezová ocel, skleněné korálky bez povrchové úpravy a nebarvené přírodní materiály).

Reklamace a servis. Pokud jste si zakoupili šperk z mé dílny a během nošení zjistíte nějakou nesrovnalost či poškození, kontaktujte mně, prosím. Na všechny mé šperky poskytuju standardní dvouletou záruku. Záruka se nevztahuje na opotřebené vzniklé běžným užíváním a na vady vzniklé nevhodným zacházením ze strany zákazníka. Jinak řečeno - pokud si šperk sami nevhodným zacházením poškodíte, máte smůlu.